Yleisurheilu
Vuosi 2019

KAUDEN 2019 PALKITUT URHEILIJAT JA TOIMIJAT

Yleisurheilumalja: Sirpa Viljanmaa

- SM-halli hopeaa N40 painonheitto

- SM-pronssia N40 painonheitto

Poikamalja: Aaro Kari

- SM-kisojen 6. M17 moukari ja 7. M17 keihäs

Tyttömalja: Pinja Koivisto

- SM-kisojen 9. N17 800m

- Aluemestari N17 3000m

Sisulisämaljat: Eerika Koivuniemi

- SM-pronssia T15 300m

- 2 piirinmestaruutta

Toivo Tarvainen

- SM-kisojen 4. P15 moukari

Kestävyyspytty: Senja Gustafsson

- Aluemestari N17 400m

Vuoden valmentaja: Matias Kankaanpää

Vuoden seuratoimija: Taina Huhtala

SM- ja Aluemestaruusmenestyjät:

Tuomas Järvinen

- Piirinmestari P9 kävely, pm-pronssia P9 4x400m

Roni Innanen

- 2 pm-hopeaa P9 maatiejuoksu ja supersisuottelu, pm-pronssia P9 4x400m

Miska Renko

- pm-hopeaa P9 kävely

Akseli Kangas

- pm-pronssia P9 4x400m

Akseli Niemi

- pm-pronssia P9 4x400m

Aliina Laine

- pm-pronssia T9 kävely

Annika Koivuniemi

- Piirinmestari T11 60m, pituus ja 3-ottelu

Veera Luoma

- pm-hopeaa T10 kävely ja pm-pronssia T11 4x50 m

Saana Vuorijärvi

- Piirinmestari T10 kävely, kaksi pm-hopeaa 60m aj. ja 4-ottelu

Saana Uitto

- pm-pronssia T11 kävely ja 4x50m

Meea Perttu

- pm-pronssia T11 4x50m

Noora Kallionpää

- pm-pronssia T11 4x50m

Iiro Soini

- 6 piirinmestaruutta P10 60m, 60m aj., korkeus, pituus, 3-ottelu ja 4-ottelu, pm-hopeaa maatiejuoksu ja pm-pronssia pm-halli korkeus

Oskari Koivisto

- Piirinmestari P10 kävely

Ilja Renko

- pm-hopeaa P10 kävely

Veeti Tuomela

- pm-pronssia P10 maantiejuoksu ja 3-ottelu

Miiro Innanen

- pm-pronssia P11 maantiejuoksu

Sasu Rajala

- pm-pronssia P11 4-ottelu

Minttu Perttu

- pm-hopeaa T12 kävely

Miia Saari

- pm-pronssia T12 1000m, 200m aj. ja pituus

Roosa Salmela

- pm-pronssia T13 kävely

Erkki Seppänen

- Piirinmestari P13 seiväs, pm-hopeaa 60m aj., 200m aj. ja 4x60m aj, pm-pronssia korkeus ja 5-ottelu

Mikael Salomaa

- Piirinmestari P12 korkeus, pm-hopeaa P13 4x60m aj.

Nikolai Renko

- pm-hopeaa P12 3-loikka, kävely, 5-ottelu ja P13 4x60m aj., pm-pronssia 60m.

Rasmus Koivisto

- pm-hopeaa P13 4x60m aj.

Elli Seppänen

- pm-hopeaa T15 kiekko ja pm-pronssia maastojuoksu ja kuula

Viola Gustafsson

- am-hopeaa N17 maastojuoksu ja 1500m

Taavi Lauttamus

- SM-kisojen 5. P14 5-ottelu

- pm-hopeaa P15 300m, 100m aj. ja 5-ottelu, pm-pronssia 100m, korkeus, hallissa 200m ja korkeus

Mika Kärkkäinen

- pm-hopeaa P15 maatiejuoksu ja 2000m

Lisäksi pääseura palkitsi:

Ryhtipoika: Taavi Lauttamus

- Esimerkillinen ja tavoitteellinen harjoittelija joka kehittynyt erinomaisesti

- Todellinen joukkuepelaaja yksilölajissa

sekä SM-mitalistit

Sirpa Viljanmaa

- SM-halli hopeaa N40 painonheitto

- SM-hopeaa N40 painonheitto

Eerika Koivuniemi

- SM-pronssia T15 300m

 

Kuvan mahdollinen sisältö: 24 henkilöä, ihmiset seisovat